Europski istraživački prostor
EUROPSKI ISTRAŽIVAČKI PROSTOR

Europski istraživački prostor (EIP) definiran je Lisabonskom strategijom kao jedinstveno istraživačko područje otvoreno svijetu i temeljeno na jedinstvenome unutarnjem tržištu. Zamišljen je na način da prostor omogućuje slobodnu cirkulaciju istraživača, znanstvenih
- relevantnost – povezanost s barem jednim od prioritetnih područja utvrđenih u Preporuci Vijeća o Paktu za istraživanje i inovacije u Europi te jasna dodana vrijednost zajedničkog djelovanja
- održivost – jasno određen cilj, vremenski okvir, ključne etape, akteri i financiranje, kao i predviđeni doprinos ostvarenju EIP-a
- predanost – osigurana predanost najmanje polovice država članica Unije koje
Hrvatska kao država članica Europske unije sudjeluje u izradi zakonodavnih i nezakonodavnih akata Europske unije. Uz ostalo, sudjeluje i u radu Odbora za europski istraživački prostor i inovacije.
Odbor za europski istraživački prostor i inovacije (ERAC) savjetodavno je tijelo za politiku koje pomaže Europskoj komisiji i Vijeću Europske unije za područje istraživanja, inovacija i tehnološkog razvoja.
Glavna misija ERAC-a je osigurati strateški doprinos bilo kojem pitanju istraživanja i inovacija od značaja za razvoj Europskoga istraživačkog prostora (EIP).
Članovi ERAC-a su Europska komisija i države članice Europske unije, dok su zemlje kandidati i pridružene zemlje pozvane kao promatrači. Odborom supredsjedaju Komisija i izabrani predstavnik iz država članica. Usluge njegova tajništva pruža Vijeće.
ERAC se također može sastajati u dvama posebnim sastavima koje utvrđuje Vijeće i kojima predsjeda izabrani predstavnik zemlje EU-a:
- Skupina na visokoj razini za zajedničku izradu programa (GPC) koja pridonosi pripremi rasprava i odluka Vijeća za konkurentnost o zajedničkoj izradi programa,
- Strateški forum za međunarodnu znanstvenu i tehnološku suradnju (SFIC) koji savjetuje Vijeće i Komisiju o provedbi europskog partnerstva u području međunarodne znanstvene i tehnološke suradnje.
U sklopu ERAC-a trenutačno djeluju i tri radne skupine:
- Stalna radna skupina za ljudske resurse i mobilnost
- Stalna radna skupina za rodnu jednakost u istraživanju i inovacijama
- Stalna radna skupina za otvorenu znanost i inovacije.
Dokumenti
- Towards a European research area (198kb)
- Novi EIP za istraživanje i inovacije (695kb)
- Zaključci Vijeća o produbljivanju europskog istraživačkog prostora: osiguravanje privlačnih i održivih istraživačkih karijera i radnih uvjeta za istraživače te ostvarivanje cirkulacije mozgova (479kb)
- Zaključci Vijeća o novom europskom istraživačkom prostoru (465kb)
- Preporuka Vijeća o Paktu za istraživanje i inovacije u Europi (448kb)
- Zaključci Vijeća o budućem upravljanju europskim istraživačkim prostorom (568kb)
- Plan za Europski istraživački prostor 2015. - 2020. (219kb)
- Plan implementacije Republike Hrvatske za razdoblje 2016. - 2020. (933kb)