Natječaj „Najljepši školski vrtovi 2024."

Rok: 22. travnja 2024.

Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja pozivaju i ove godine sve vrtiće, osnovne i srednje škole te srodne odgojno-obrazovne ustanove za djecu i mladež u Hrvatskoj da se jave na natječaj Najljepši školski vrtovi 2024.

Natječaj je otvoren do 22. travnja 2024., a prijave se šalju na adresu:
najljepsi.vrtovi@hrt.hr

Ustanove koje se žele prijaviti na natječaj trebaju, uz ispunjen upitnik, poslati i opis vrta.

Svaka škola oblikuje vrt prema vlastitim mogućnostima i u skladu s klimatskim i drugim uvjetima, čuva bogatstvo i biološku raznolikost Hrvatske koristeći se ukrasnim i autohtonim biljem svojega podneblja.

Na temelju pristiglih prijava prosudbeno povjerenstvo odabire školske vrtove koje će posjetiti od travnja do listopada tekuće godine.

Nakon obilaska povjerenstvo odlučuje o vrtovima te na završnoj svečanosti potkraj ožujka iduće godine dodjeljuje niz nagrada i priznanja najljepšim školskim vrtovima u Republici Hrvatskoj u sljedećim kategorijama:
 
  1. Zlatna povelja Hrvatske radiotelevizije za najljepši školski vrt u RH
  2. Najljepši vrtić u RH
  3. Najljepša učionica na otvorenom (nagrada Ministarstva znanosti i obrazovanja)
  4. Zelena povelja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
  5. Nagrada za tradicijski uzgoj (dodjeljuje Ministarstvo poljoprivrede)
  6. Najljepša područna škola u RH
  7. Nagrada za kontinuitet.  

Povjerenstvo ima pravo i ne dodijeliti nagradu u pojedinim kategorijama ako smatra da nitko ne ispunjava kriterije, a može dodijeliti i nekoliko ravnopravnih nagrada.

Najčešći vrtni elementi su: ukrasni grmovi, ukrasno drveće (skupna ili pojedinačna stabla), sezonsko cvijeće, trajnice, sukulentne biljke, ljekovito i začinsko bilje, travnjak, jezerce za uzgoj vodenoga bilja i životinja, pojedinačna stabla voćaka ili voćnjak, pojedinačna stabla maslina ili maslinik, povrtnjak, kompostište, živica (u slobodnom rastu ili oblikovana), klijalište, rasadnik, plastenik, staklenik.

Vrt treba oblikovno, estetski i funkcionalno povezati u skladnu cjelinu jer njegova ljepota ovisi o međusobnom skladu i povezanosti svih elemenata i uspješnom razvoju bilja koje se ondje nalazi.

Veličina površine vrta i broj biljaka nisu podaci koji se vrednuju, nego svrhovitost i kvalitetna njega.

Preporučuje se voditi fotodokumentaciju o radovima.  

Prosudbeno povjerenstvo tijekom obilaska razgledava vrt, daje stručne savjete učiteljima i djeci kako ispraviti nedostatke te dodjeljuje visoke ocjene onima koji ulaze u uži izbor za neku od nagrada.

Molimo prijave poslati na adresu:
najljepsi.vrtovi@hrt.hr

Svim sudionicima natjecanja želimo mnogo uspjeha u uređenju školskih vrtova i okoliša!

Projekt Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj provode Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te brojnim donatorima.
  
Projekt Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj utemeljen je još 1995. godine s idejom da djeci koja se vraćaju nakon progonstva u svoje ratom razrušene škole omogući lakše praćenje nastave uz osmišljavanje izgleda svojega školskog vrta.

U projektu sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola, dječjih vrtića, učeničkih domova, djeca iz centara za odgoj i rehabilitaciju te djeca iz domova bez prikladne roditeljske skrbi. U vrtovima koje su sama oblikovala i uredila djeca uče voljeti prirodu, prepoznavati vrijednost i ljepotu podneblja u kojemu žive. Uz igru uče kako posijati sjeme, njegovati mladu biljku, ubrati njezin plod i kako sačuvati zdravo tlo. 

Projekt promiče isključivo organsku poljoprivredu, uzgoj izvornoga i domaćega bilja, prepoznavanje ljepote vlastitoga krajolika i povratak tradicijskim vrtovima u svim područjima Hrvatske. Neki su vrtovi, kao na primjer vrt OŠ u Kaštel Lukšiću, vrt OŠ Orašac kraj Dubrovnika, vrt Šibenske privatne gimnazije, vrt Poljoprivredne škole u Slavonskome Brodu postali turističke atrakcije kako domaćim tako i stranim turistima.

U sklopu projekta održavaju se stručni skupovi o utemeljenju i uređenju školskog vrta i okoliša, s naglaskom na vraćanje bogatstva biološke raznolikosti u škole u svim regijama; tradicijskih vrtova te starih autohtonih ili udomaćenih sorti cvijeća, povrća i voćaka te povezivanje odgojno-obrazovnog procesa s radom na otvorenom. Stručni skupovi se održavaju pod pokroviteljstom jedinica lokalne i regionalne samouprave te na njima sudjeluju čelnici tih institucija (župani, gradonačelnici, načelnici) te stručni predavači. Svi skupovi se snimaju i prate u programima HRT-a.

Nositelji projekta su Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te brojnim donatorima.
 
Iz godine u godinu raste broj prijavljenih, prošle je godine bilo više od 100 vrtića, osnovnih i srednjih škola i srodnih odgojno-obrazovnih ustanova za djecu i mladež iz cijele Hrvatske, iz gotovo svih županija.  

Natječaj za ovu godinu bit će objavljen krajem travnja na mrežnoj stranici Hrvatske radiotelevizije te stranicama svih partnera i donatora kao i u programu Hrvatskoga radija i Hrvatske televizije, prigodnim spotovima.

Nakon otvorenja natječaja stručno povjerenstvo (u kojem su krajobrazni arhitekt, agronom, biolog, predstavnici ministarstava…) obilazi prijavljene te djecu i učitelje savjetuje što trebaju učiniti da bi im vrtovi bili što ljepši te kako bi mogli osvojiti neku od nagrada. Obilasci traju do početka studenoga. U ožujku se dijele priznanja i nagrade na završnoj svečanosti koja se održava u zgradi HRT-a, u Zagrebu na Prisavlju. Završna svečanost se snima i emitira u programu nakon tjedan dana, a snimka je stalno dostupna na platformi HRTi.

Sve aktivnosti prati kamera HTV-a u informativnim i zabavnim emisijama u programu, emitiraju se reportaže i u radijskoj emisiji Slušaj kako zemlja diše, a otvorena je i stranica na Facebooku Najljepši školski vrtovi - HRT projekt. 

Glavne nagrade su: Zlatna povelja HRT-a (za Najljepši školski vrt u RH) i nagrada za Najljepši vrtić u RH. Tu su i nagrade koje dodjeljuju donatori: Najljepša učionica na otvorenom koju dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Zelena povelja Fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša te Nagrada za tradicijski uzgoj koju dodjeljuje Ministarstvo poljoprivrede. 

Osim tih nagrada, vrlo su nam važne i nagrade naših brojnih donatora - bilo da je riječ o donacijama u naravi ili novčanim iznosima. Imamo jako puno raznih kategorija nagrada, a kako nam raste broj prijava iz godine u godinu, i nagradni fond raste. 

Svi donatori se, s obzirom na to da je riječ o obrazovno-ekološkom projektu, mogu navoditi na svim odjavnim špicama, mogu sudjelovati na stručnim skupovima, donositi svoje roll upove, promotivn materijale, spominjemo ih u prilozima (osim ako su u Informativnom programu), stavljamo ih na Facebook stranicu koju prate brojni dosadašnji i budući sudionici projekta, ali i ostali donatori. Na završnoj svečanosti donatori na pozornici dodjeljuju neke od nagrada. Neki donatori i sudjeluju kao predavači na stručnim skupovima jer im je djelatnost vezana uz naše teme.

Projekt Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj dobio je 2005. godine nagradu Europske federacije novinara za jedinstveni ekološko-obrazovni pristup mladima. 

Izvor: HRT